Cisco Wireless 5508 Controller Konfigürasyonu

Merhabalar,

Cisco 5508 Wireless Controller’ı piyasada sıkça rastlayabilirsiniz. Bende bu üründeki deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Cisco AP 1141 ve Cisco AP 1242 modellerini, 5508 controller’a tanıtarak konfigürasyonunu yaptık.
Bu AP’leri controller’a tanıtabilmek için, AP’ler de Lightweight AP IOS Software ’i yüklü olmalıdır. Yani AP’yi LAP’a çevirmeliyiz.
Bu IOS’i yüklemek için ;
• archive download-sw tftp://x.x.x.y/c1140-rcvk9w8-tar.124-21a.JA.tar

x.x.x.y : tftp server’ın ip adresi.

  • Yükleme işlemi yapılırken, eski IOS’i otomatik olarak silecektir.
    • Bu işlemi yaptıktan sonra cihazı reload ederek, LAP IOS’i ile boot etmesini sağlamalıyız.

AP’leri LAP’a çevirme işlemini bitirdikten sonra controller tarafında ki adımlar şu şekildedir ;
• Cihaz üzerinde bakır port bulunmamaktadır. 8 adet SFP yuva vardır.
• Cihaza console olunmalıdır. ( 9600 bound rate. )
• Cihaza console olunduğunda karşınıza wizard gelecektir. Cihazın ismi,ip addresi şeklinde sorular soracaktır.
• Karşınıza 3 adet interface ve bunlara ip vermenizi isteyecektir. Bu interface’ler Management Interface, Service-Port ve Virtual Interface’dir.
• Benim topolojimde, ben sadece Management interface’ine sadece ip verdim. Service-port ve virtual interface’e 1.1.1.1 gibi ip verdim. ( IP vermek zorunlu.)

Service-Port : Cihazın üzerinde SP diye bakır portu bulunmaktadır. Bu interface cihazın management-interface’idir.
Virtual Interface : Birden fazla portu kullanmak istediğinizde , bu interface’i kullanabilirsiniz. ( HSRP or VRRP mantığı.)
• Controller’ın AP’leri görmesi için , Öncelikle ortamda dhcp server olmalıdır ve AP’ler bu dhcp server’dan ip almalılar. Controller üzerinde DHCP Server özelliği mevcuttur.
( Controller—Internal DHCP server ) Controller’ın portu ile AP’ler aynı vlan’da olmalıdır. Çünkü AP’ler broadcast yaparak controller’ı bulmaya çalışıyorlar. Veya CISCO-CWAP-CONTROLLER adında DNS’e A kaydı oluşturursanız, AP isimden de controller’ı bulup join olacaktır.
• AP’ler DHCP server’dan ip alıp, Controller ile aynı vlan’da ya da isimde çözebilir durumda ise, controller’a join olacaktır. Controller üzerinden AP’leri görebilirsiniz. (Wireless-ALL AP )
Controller üzerinden tüm AP’leri görebiliyorsak, ssid yayınlayarak wireless network’ünü aktif hale getirebiliriz. Bunun için Wireless tabında group oluşturarak, ssid konfigürasyonu yapılır. AP’ler bu gruba atıldığı anda da konfigüre edilen SSID aktif hale gelecektir.

 

Ali Güven YILMAZTÜRK