HP Aruba Instant Serisi Access Pointlerin Kurulumu

Merhabalar,

Bu yazımızda Hp Aruba Networks’un Instant serilerinden ve kurulumlarından bahsedeceğiz.

HP Aruba Networks , Access point tarafında yaygın olarak kullandığı Instant serileri ile çok fazla müşteriye ulaşmış durumdadır. Bunun en büyük nedeni de fiziksel bir controller’a ihtiyaç duymadan virtual controller ile çalışıp yönetilebilmesidir. Üstelik Instant ürünlerin kurulumu ve yönetimi de bir hayli basittir.

Instant serisi Access Pointler için şimdilik bir limitasyon yoktur. Fakat mantıksal olarak 50-60 AP ‘den sonra fiziksel bir controller önerilir. Burada almış olduğunuz Instant AP’ler atıl olmayacak  , ileride fiziksel controller’a çevirebilirsiniz.

Instant serisi AP’lerin kurulumu için tek yapmanız gereken tüm AP’leri aynı vlan’a almanız ve otomatik olarak ip almalarını sağlamanız gerekir. Bu şekilde yaptığınız zaman içlerinden bir tanesi master’lığı ele alacak ve controller’lık görevini görecektir. AP’lerin erhangi birinin aldığı ip adresini DHCP’den veya console’dan öğrenebilir ve arayüzünüze ( Mozilla , chrome ) bu ip’yi yazdığınız zaman Virtual controller karşınıza gelecektir.
Kullanıcı Adı : admin

Password : admin

Burada tüm AP’lerinizi görebilirsiniz. Sol üst tarafta SSID’ler göreceksiniz. Default’da ınstant diye bir SSID gelecektir. SSID bölümünde New diyerek kendi ssid’lerinizi wizard’dan kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Multi-SSID yapmak isterseniz , SSID’lerin vlan bilgilerini wizard’dan static diye girebilirsiniz. Tabi her AP’nin switch portlarıda ilgili ssid’lerin vlanlarına tagged ( Trunk ) olacaktır.

Ali Güven YILMAZTÜRK